Vimbldon Klađenje
Vimbldon
Nadaleko poznat po tome što je najstariji teniski turnir, Vimbldon se organizuje svake godine u junu ili julu u Sveengleskom klubu (sportskom kompleksu posvećenom teniskim i kriket takmičenjima) u Londonu. Trenutno je jedini Grend slem turnir koji se igra na otvorenim, tradicionalnim travnatim terenima. Vimbldon je treći od ukupno četiri Grend slem turnira koji se igraju svake godine. Igra se poslije Otvorenog prvenstva Australije i Roland Garrosa, a prije US Open-a.
Postoji poseban kodeks ponašanja i odevanja na ovom turniru. Igrači nose bijele kačkete, majice i šortseve. Na terenu su svi igrači vizuelno jednaki, a samo svojom igrom i umjećem postizanja poena obezbeđuju sebi dalji prolazak i opstanak u takmičenju.
Vimbldon podrazumeva održavanje pet velikih događaja - takmičenje u singlu za muškarce, za žene, muške dublove, ženske dublove, mješovite dublove. Vimbldon turniri za juniore - i singlovi i u parovima se takođe igraju, ali i turniri za starije tenisere, preko 35 i 45 godina. Igraju se i turniri za tenisere u invalidskim kolicima, kao i turniri za devojčiče i dečake.
2009. godine centralni Vimbldon tereni dobili su pokretni krov, tako da od te godine pa nadalje, nije više bilo prekida mečeva zbog eventualnih vremenskih nepogoda.
Pregled Wimbledona 2024
Wimbledon 2024 održat će se na čuvenom All England Lawn Tennis Clubu u Londonu, zakazan od 1. do 14. jula. Ovaj prestižni turnir, poznat po svojim travnatim terenima, okupit će vodeće igrače u borbi za jednu od najpoželjnijih titula u tenisu. Iako lista nosilaca i tačan raspored mečeva još nisu objavljeni, turnir obećava intenzivno takmičenje i nezaboravne trenutke, nastavljajući bogatu tradiciju ovog istorijskog Grand Slam događaja.
Tenis Vimbldon - Klađenje
Sportska kladionica MeridianBet te poziva da se kladiš na sve mečeve tenis Vimbldon koji ti budu privukli pažnju. Sa najboljom ponudom kvota i najraznovrsnijim igrama koje su u ponudi nema razloga da svoje sposobnosti klađenja ne unovčiš i osetiš veće zadovoljstvo prilikom praćenja određenih teniskih takmičenja.
Pored klađenja na tenis Vimbldon, u našoj kladionici možeš da se kladiš i na preostala tri grend slem turnira - Australian open , Roland Garros i US Open , ali i na druge nacionalne teniske turnire za koje si zainteresovan.
Odmah se kladi na pobjednika Vimbldona u muškoj ili ženskoj konkurenciji. Nekada su te igre zanimljive, jer još prije početka takmičenja možeš da tipuješ na igrača za koga smatraš da može postići najbolji uspjeh na terenu. Kada turnir tenis Vimbldon krene možeš da pratiš sve mečeve i željno iščekuješ potvrdu svog klađenja.
Da bi tvoje vještine klađenja i prosuđivanja bile bolje, razvijaj ih. MeridianBet ti nudi statistiku za sve spotrske događaje pa i za teniske turnire. Pogledaj sve o igračima, njihovim prethodnim uspjesima i pobjedama, trenutnoj formi. Na osnovu toga pretpostavi ko može biti pobjednik i tipuj na svog favorita. Wimbledon klađenje nikada nije bilo lakše uz adekvatne informacije koje ti mogu pomoći da poboljšaš svoje vještine klađenja i postaneš uspješniji nego prije.
Pored klađenja na favorita, možeš da se kladiš na bilo koju drugu tenisku igru za određeni meč. Ako ti veće uživanje predstavlja klađenje uživo , ne propusti priliku da za mečeve koje su u toku imaš sredstva na računu, mudro propratiš određeni meč do nekog vrijemena i razmisliš ko bi mogao biti pobjednik, a MeridianBet će ti ponuditi najbolje kvote za igre uživo. Potvrdi svoju uplatu i budi svjedok nikad brže zarađenog novca.
Registruj se, uplati sredstva i pripremi se za klađenje na tenis Vimbldon u sportskoj kladionici MeridianBet.
Tenis Wimbledon - Istorija
Sveengleski klub u Vimbldonu , osnovan je 1868. godine i nosio je naziv Sveengleski klub za kriket. Ime Sveengleski klub za tenis na travi i kriket dobija 1877. godine, poslije igre koju je osmislio Volter Klopton Vingfild i nazvao je “tenis na travi”. Pravila koja su pridodata dotadašnjoj aktivnosti kluba odnose se na visinu mreže, stubove i udaljenost servis linije od mreže koja se nalazi na srijedini terena.
9. jula 1877. svečano je započeo prvi tenis Wimbledon turnir i podrazumijevao je takmičenje samo u muškom singlu, sa 22 prijavljena tenisera. Pobjedu je odneo Spenser Gor savladavši Vilijama Maršala u finalu.
Glavni teren je još onda bio smješten u sredini i zato i dobija naziv “centralni teren”. Pošto je klub premješten na novu lokaciju kod Čerč puta, 1980. četiri nova terena dodijeljena su oko ovog centralnog što je još jednom opravdalo postojeći naziv.
Prvi singl za žene, kao i za dublove u muškoj konkurenciji, održan je 1884. godine, dok se takmičenje za mješovite i ženske dublove tenis Wimbledon organizuje od 1913. godine.
Ono što je zanimljiv podatak jeste to što je do 1922. godine pobjedik prošlogodišnjeg finala igrao direktno finalni meč sa pobjednikom polufinala.
Tenis Wimbledon turnir prvi put je imao televizijski prenos 1937. godine.
Wimbledon danas
Kada govorimo o Wimbledon turniru danas moramo imati na umu da njegovi organizatori ulažu dosta novčanih sredstava u poboljšanje uslova kako turnir ne bi izgubio prestiž koji trenutno uživa među sva četiri grend slem turnira.
Obnova i poboljšanje uslova za odigravanje meča bila je dugoročna.
Postoje tri faze obnove od 1994. do 2011. godine.
U prvoj fazi, do 1997. sagrađen je novi teren broj 1 u Ejorandži parku, medijski centar, dva dodatna terena i tunel koji povezuje Čerč roud i Samerset roud.
U drugoj fazi, do 2009. godine proširena je zapadna tribina, otklonjen je stari teren broj 1, da bi se izgradila nova Milenijum zgrada, koja je podrazumijevala veći prostor za igrače, štampu, zvaničnike.
Treća Wimbledon faza, do 2011. godine je i najznačajnija jer je pored ulazne zgrade gde je smješteno osoblje kluba, muzej, banke, biletarnice, novi pokretni krov postavljen za takmičenje 2009. godine i to je godina u kojoj, zahvaljujući pokretnom krovu, kiša nije odložila mečeve na centralnom terenu.
Prvi meč koji je ceo odigran pod novim krovom je meč između Mareja i Vavrinke 29. juna 2009. godine, iz koga je kao pobjednik izašao Endi Marej.
Prvo finale pod Wimbledon krovom, koji je zatvoren tokom trećeg seta, odigrano je 2012. godine između Mareja i Federera.
Novi teren broj 2 sa proširenim kapacitetima za gledaoce sagrađen je na mjesto terena 13, a novi teren 3 na mjesto starih terena 2 i 3.
Najbolji teniseri Vimbldona
U najbolje tenisere Vimbldona svrstavaju se oni teniseri koji su najveći broj titula u svojoj karijeri osvojili upravo na ovom grend slem turniru. Među imenima koja slijede nećemo naći imena Novaka Đokovića, koji je osvojio čak 6 titula ili Rafaela Nadala, ali prvi na listi top pet tenisera Vimbldona biće njihov kolega Rodžer Federer. Neki od pobrojanih tenisera svoje titule na Vimbldonu su osvojili kao amateri i na taj način zaradili vječnu slavu među najboljim teniserima Vimbldona.
- Rodžer Federer
- Pit Sampras
- Vilijam Renšo
- Boris Beker
- Vilfred Badeli
Rodžer Federer
Rodžer Federer je švajcarski profesionalni teniser koga mnogi smatraju jednim od najboljih tenisera svih vremena. U svojoj karijeri, bogatoj nagradama, sa Novakom Đokovićem dijeli drugo mjesto po osvojenim grend slem titulama - 20. Čak 6 puta bio je pobjednik Vimbldon turnira, a svojom maestralnom igrom pokupio je simpatije gledalaca širom svijeta, što ga i dovodi na prvo mjesto najboljeg tenisera Vimbldona.
Pit Sampras
Bivši američki teniser, poreklom Grk, Pit Sampras, u svojoj karijeri osvojio je 14 grend slem turnira, od čega 6 Vimbldona. Prvi na ATP listi tenisera bio je 286 sedmica, a trenutno rekord na prvoj poziciji po broju nedelja na ATP listi drži Novak Đoković. Tennis Magazine dodijelio mu je epitet najboljeg tenisera od 1965. do 2005. godine, a 2007. primljen je u Međunarodnu tenisku kuću slavnih.
Vilijam Renšo
Vilijam Renšo je još jedan bivši teniser, Britanac. U svojoj karijeri na Vimbldonskim terenima pobjedio je 7 puta i ono što je interesantno jeste da je pobjeđivao kao amater. Svijetski broj 1 bio je 1881. godine, a 1983. primljen je u Kuću slavnih tenisera.
Boris Beker
Bivši nemački teniser, Boris Beker osvojio je 49 turnira tokom svoje karijere. Na Vimbldonu je pobjedio tri puta u karijeri, a svoju prvu titulu na Vimbldonu osvojio je sa nepunih 18 godina. Bio je prvi trener Novaka Đokovića.
Vilfred Badeli
Vilfred Badeli je bivši britanski teniser, stariji blizanac porodice Badeli. Na Vimbldon turniru bio je pobjednik 3 puta i to sva tri puta kao amater. Pozicija svijetskog broja 1 pripala mu je 1891. godine. Umro je 1929. godine, ali je svojom igrom i pobjedama ostavio neizbrisiv trag u istoriji tenisa.
ATP Wimbledon - Format takmičenja
Što se tiče teniskog turnira Vimbldona to je jedan od četiri velika Grend slem turnira koji se organizuju svake godine. ATP Wimbledon - Format takmičenja podrazumijeva određena pravila.
Mečevi u muškom singlu igraju se na tri dobijena seta, odnosno na pet setova. Ukoliko igrači osvoje po dva seta, igra se i peti.
Za sve ostale kategorije važi pravilo da se igra u dva dobijena seta, odnosno da meč traje najviše 3 seta ukoliko takmičari odigraju 1:1 u prva dva.
Ono što je novina za sve Grend slem turnire, pa i za Wimbledon turnir, jeste igra u petom setu. Više se ne igra taj-brejk na razliku od dva gema, pa peti set ponekad može da potraje baš dugo dok neko od takmičara ne napravi razliku od dva seta, već se u petom setu igra do 10 poena, s tim što razlika između poena za pobjedu treba da bude 2.
Od 1992. godine pobjednik prethodne sezone nije više automatski finalista, već igra sve runde kako bi se svojom igrom sam izborio za finalni meč, kao i svi ostali takmičari, a samim tim i za bolji plasman na ATP Wimbledon.
Vimbldon finale
Vimbldon finale predstavlja posljednji meč ovog teniskog Grend slem turnira u singlovima za muškarce i žene, dublovima takođe i mješovitim dublovima gdje kao jedan tim nastupaju jedan muškarac i jedna žena.
Vimbldon finale je meč koji određuje pobjednika turnira koji podiže trijumfalni pehar i bilježi pobjedu na jednom od četiri najpraćenija Grend slem turnira.
Igra se u tri dobijena seta u muškom singlu, a u svim ostalim kategorijama u dva dobijena seta.
Sljede pobednici Vimbldon finale za 2022. godinu.
- U muškom singlu - Novak Đoković
- U ženskom singlu - Elena Ribakina
- U muškom dublu - Metju Ebden i Maks Persel
- U ženskom dublu - Barbora Krejičkova i Kateržina Sinijakova
- U mješovitim dublovima - Nil Skupski i Desire Kravčik
Pored toga tu su i pobjednici u drugim kategorijama Vimbldona kao što su takmičenje u invalidskim kolicima u muškoj i ženskoj konkurenciji, muškim i ženskim dublovima, kao i u mješovitim dublovima, ali i pobjednici u kategorijama devojčice u singlu, dečaci u singlu, devojčiče u dublovima, dečaci u dublovima.
Ne dozvoli da ti pobjede i finala više izmiču iz ruku. Saznaj sve informacije koje su ti potrebne, sastavi tiket na osnovu njih i postani jedan od mnogobrojnih, zadovoljnih posjetitelja sportske kladionice MeridianBet.