Snuker klađenje

Mečevi Antepost
Svetsko Prvenstvo
Svetsko Prvenstvo - Snuker
The Masters
The Masters
UK Championship
UK Championship

Snuker klađenje: Najbolje kvote i ponude na Meridianbet.ba

 

Snuker je jedan od najelegantnijih sportova na svijetu koji privlači sve više ljubitelja sportskog klađenja. Na Meridianbet.ba platformi možete pratiti sve snuker turnire i kladiti se na najbolje igrače uz atraktivne kvote. Pored snukera, na našem sajtu možete pronaći bogatu ponudu za klađenje na fudbal, košarku, tenis, rukomet, odbojku, hokej na ledu, borilačke sportove i mnoge druge sportske discipline koje će zadovoljiti ukuse svih ljubitelja sportskog klađenja.

 

Snooker rezultati uživo - pratite akciju u realnom vremenu

 

Svi snooker rezultati uživo dostupni su na našoj stranici Rezultati, gdje možete pratiti svaki frame, svaki break i svaki potez vaših omiljenih igrača. Bez obzira da li se radi o Svjetskom prvenstvu u Sheffieldu ili manjem turniru, na Meridianbet.ba imate pristup najažurnijim rezultatima koji se ažuriraju u realnom vremenu. Naša platforma omogućava vam da budete u toku sa svim dešavanjima, što je ključno za donošenje informisanih odluka prilikom klađenja uživo.

 

Istorija snukera: Od britanskih kolonija do globalnog sporta

 

Snuker je nastao u drugoj polovini 19. vijeka u Indiji tokom britanske kolonijalne vladavine. Prva igra snukera odigrana je 1875. godine među britanskim vojnim oficirima stacioniranim u Indiji. Pukovnik Sir Neville Chamberlain, britanski oficir stacioniran u Indiji, smatra se tvorcem ove igre, iako neki članovi snuker zajednice sumnjaju u ovu tvrdnju zbog nedostatka definitivnih dokaza.

Igra je nastala kombinacijom dva varijanta engleskog bilijara: Pyramids, koji koristi petnaest crvenih kugli, i Life Pool, koji koristi kugle različitih boja. Popularnost igre brzo se širila među vojnicima u Indiji, a kada su se vojnici vratili u Britaniju, donijeli su snuker sa sobom.

Najranija korespondencija koja opisuje igru datira iz 1886. godine. U pismu, kapetan Sheldrick opisuje igru "Snookers", koja je uključivala petnaest crvenih kugli i nekoliko obojenih kugli različitih vrijednosti. Ovo pismo takođe opisuje klađenje na igre snukera, što podržava tvrdnje da je klađenje na snuker bilo popularno od najranijih dana ove igre.

Standardna pravila igre prvi put su ustanovljena 1919. godine kada je formirana Billiards Association and Control Club (BA&CC). Prije toga, 1900. godine, pravila modernog snukera prvi put su formalizovana u kancelarijama Billiards Association u Londonu. Međutim, zbog velike popularnosti igre širom Britanije, postojao je veliki broj varijanti. Do 1909. godine, razvila su se dva glavna upravna tijela: Billiard Association i Billiards Control Club, svaki sa svojim varijantama pravila. Nakon popularnog zahtjeva, ove dvije organizacije su se 1913. godine spojile u Billiards Association and Control Council, nakon čega su pravila snukera standardizovana.

 

Snooker raspored turnira

 

Snuker kalendar je ispunjen prestižnim turnirima koji se održavaju širom svijeta. Evo pregleda najznačajnijih takmičenja u svijetu snukera:

Turnir Lokacija Okvirno vrijeme održavanja Tip turnira Značaj
Masters Alexandra Palace, London, Engleska Sredina januara Invitacioni Triple Crown
German Masters Tempodrom, Berlin, Njemačka Kraj januara/početak februara Ranking Tradicionalni
World Grand Prix Različite lokacije Februar Ranking Serija
Welsh Open Cardiff, Vels Februar Ranking Tradicionalni
Players Championship Različite lokacije Februar/mart Ranking Serija
Tour Championship Različite lokacije Mart/april Ranking Serija
Svjetsko prvenstvo Crucible Theatre, Sheffield, Engleska April/maj Ranking Triple Crown
Championship League Mattioli Arena, Leicester, Engleska Jun/jul Ranking Liga format
Shanghai Masters Shanghai Indoor Stadium, Šangaj, Kina Jul Invitacioni Prestižni
British Open The Centaur, Cheltenham, Engleska Septembar Ranking Tradicionalni
English Open Brentwood Leisure Centre, Brentwood, Engleska Septembar Ranking Home Nations Series
Northern Ireland Open Waterfront Hall, Belfast, Sjeverna Irska Oktobar Ranking Home Nations Series
International Championship Različite lokacije u Kini Novembar Ranking Prestižni
Champion of Champions Bolton, Engleska Novembar Invitacioni Prestižni
UK Championship Barbican Centre, York, Engleska Kraj novembra/početak decembra Ranking Triple Crown
Scottish Open Meadowbank Sports Centre, Edinburgh, Škotska Decembar Ranking Home Nations Series
Shoot Out Leicester, Engleska Decembar Ranking Specijalni format

Turniri označeni kao "Triple Crown" (Masters, UK Championship i Svjetsko prvenstvo) smatraju se najprestižnijim u svijetu snukera. Ovi turniri imaju najdužu tradiciju i najveće nagradne fondove.

"Home Nations Series" obuhvata četiri turnira koji se održavaju u četiri nacije Ujedinjenog Kraljevstva: English Open, Northern Ireland Open, Scottish Open i Welsh Open.

 

 

Svjetsko prvenstvo u snukeru je najstariji i najprestižniji turnir, koji se održava u kultnom Crucible Theatre u Sheffieldu od 1977. godine. Ovo je vrhunac profesionalnog snukera, gdje se 32 igrača takmiče u eliminacionom formatu sa mečevima na najbolji od 25 frejmova do finala, koje se igra na najbolji od 35 frejmova.

 

Legendarni igrači snukera

 

Kroz istoriju snukera, nekoliko igrača se izdvojilo svojim talentom, stilom igre i dostignućima:

Ronnie O'Sullivan, poznat kao "The Rocket", široko je priznat kao najpoznatiji igrač snukera na svijetu. Rođen u Engleskoj 1975. godine, O'Sullivan je poznat po svom prirodnom talentu, brzoj igri i sposobnosti da igra podjednako dobro sa obje ruke.

Steve Davis, često nazivan "Nugget", je engleska snuker legenda koja je dominirala sportom 1980-ih. Davis ima šest titula Svjetskog prvenstva i držao je poziciju svjetskog broja jedan sedam uzastopnih godina. Njegov smiren nastup, tehnička vještina i taktička oštroumnost učinili su ga formidabilnim protivnikom i poštovanom figurom u svijetu snukera.

Jimmy White, poznat kao "The Whirlwind", je voljeni engleski igrač snukera poznat po svom flambojantnom stilu igre i nevjerovatnom talentu. Iako nikada nije osvojio Svjetsko prvenstvo, Whiteova vještina i harizma donijeli su mu odanu bazu fanova.

Alex Higgins bio je jedan od najvećih i najekspresivnijih igrača snukera svih vremena. Osvojio je dvije titule Svjetskog prvenstva, prvu 1972. protiv Johna Spencera.

John Spencer bio je prvi svjetski prvak koji je osvojio titulu u modernoj eri (1969-danas). Godine 1969. pobijedio je u tri meča u žrijebu od osam igrača. Dodao je još jednu titulu 1971. godine (održanu u Australiji krajem 1970. godine), a svoju treću svjetsku titulu osvojio je 1977. godine, prve godine kada je događaj održan u Crucible Theatre u Sheffieldu.

Terry Griffiths je osvojio svjetsku titulu na debiju 1979. godine protiv Dennisa Taylora. Izgubio je lako od Stevea Davisa u finalu Svjetskog prvenstva 1988. Bio je poznat po svojoj sigurnosnoj igri i jedan je od malog broja igrača koji su osvojili svjetsku, UK i Masters titulu.

 

Pravila i formati takmičenja

Snuker se igra na pravougaonom stolu za bilijar prekrivenom zelenom tkaninom zvanom baize, sa šest džepova: po jednim u svakom uglu i jednim na sredini svake duge strane. Igra se sa 22 kugle, uključujući bijelu udarnu kuglu, 15 crvenih kugli i šest drugih kugli - žuta, zelena, smeđa, plava, roza i crna - koje se zajedno nazivaju 'boje'.

Snuker je elegantna igra preciznosti koja se igra na pravougaonom stolu prekrivenom zelenom tkaninom (baize) sa šest džepova. Igra zahtijeva strateško razmišljanje, preciznost i koncentraciju. Evo detaljnog objašnjenja pravila snukera.

 

Osnovni elementi igre

Snuker se igra sa 22 kugle:

  • 1 bijela kugla (cue ball) - koristi se za udaranje drugih kugli
  • 15 crvenih kugli - svaka vrijedi 1 poen
  • 6 kugli u boji:
    • Žuta - 2 poena
    • Zelena - 3 poena
    • Smeđa - 4 poena
    • Plava - 5 poena
    • Roza - 6 poena
    • Crna - 7 poena

 

Tok igre

Početak frejmа

Frejm (pojedinačna igra) počinje tako što igrač udara bijelu kuglu iz područja "D" na jednom kraju stola prema grupi od 15 crvenih kugli koje su postavljene u obliku trougla između roze i crne kugle. Cilj je pogoditi i ubaciti crvenu kuglu u džep. Ako igrač ne uspije ubaciti crvenu kuglu, protivnik preuzima igru.

Faza crvenih kugli

Dok su crvene kugle na stolu, igra se odvija po sljedećem principu:

  1. Igrač prvo cilja crvenu kuglu
  2. Ako uspješno ubaci crvenu kuglu (1 poen), crvena ostaje u džepu
  3. Zatim igrač bira jednu od kugli u boji (žuta, zelena, smeđa, plava, roza ili crna)
  4. Ako uspješno ubaci kuglu u boji, ona se vraća na svoju početnu poziciju na stolu
  5. Igrač nastavlja igrati, ponovo ciljajući crvenu kuglu

Ovaj ciklus se nastavlja sve dok igrač uspješno ubacuje kugle ili dok ne napravi faul.

Faza kugli u boji

Nakon što su sve crvene kugle ubačene, počinje druga faza igre:

  1. Igrač mora ubacivati kugle u boji po redoslijedu njihove vrijednosti: žuta (2), zelena (3), smeđa (4), plava (5), roza (6) i crna (7)
  2. U ovoj fazi, kugle u boji se ne vraćaju na sto nakon ubacivanja

 

Bodovanje

Regularno bodovanje

  • Crvena kugla: 1 poen
  • Žuta kugla: 2 poena
  • Zelena kugla: 3 poena
  • Smeđa kugla: 4 poena
  • Plava kugla: 5 poena
  • Roza kugla: 6 poena
  • Crna kugla: 7 poena

Brejk

Ukupan broj uzastopnih poena (isključujući faulove) koje igrač sakupi tokom jednog dolaska na sto naziva se "brejk". Na primjer, igrač može postići brejk od 15 poena ubacivanjem crvene kugle (1 poen), zatim crne (7 poena), pa još jedne crvene (1 poen) i roze (6 poena), prije nego što ne uspije ubaciti sljedeću crvenu kuglu.

Brejk od 100 ili više poena naziva se "century break" i predstavlja značajno dostignuće. Maksimalni brejk u snukeru iznosi 147 poena i postiže se ubacivanjem svih 15 crvenih kugli, svake praćene crnom kuglom (15×8=120), a zatim svih šest kugli u boji po redoslijedu (2+3+4+5+6+7=27).

Faulovi i kazne

Faul se dešava kada igrač prekrši pravila igre. Najčešći faulovi uključuju:

  1. Neuspjeh u pogađanju kugle koja je "on" (kugla koju igrač treba pogoditi)
  2. Ubacivanje bijele kugle u džep
  3. Pogađanje pogrešne kugle (npr. kugla u boji kada je crvena "on")
  4. Igranje dvije crvene kugle uzastopno
  5. Dodirivanje bilo koje kugle u igri dijelom tijela, odjećom ili opremom
  6. Izbacivanje kugle sa stola

Kazneni poeni

Kada igrač napravi faul, protivniku se dodjeljuju kazneni poeni:

  • Minimalno 4 kaznena poena za većinu faulova
  • Vrijednost kugle koja je "on" ako je ta vrijednost veća od 4
  • Vrijednost najviše rangirane kugle uključene u faul
  • 7 poena za određene specifične faulove (npr. korištenje kugle koja nije na stolu, mjerenje razmaka objektima, igranje crvene nakon crvene)

Nakon faula, svi poeni postignuti u brejku prije faula dodjeljuju se igraču, ali ne dobija poene za kugle ubačene tokom faul udarca.

Snuker situacija

"Snuker" situacija nastaje kada igrač ne može direktno pogoditi kuglu koja je "on" jer je blokirana drugom kuglom. Ovo je često taktički potez kojim igrač otežava protivniku nastavak igre.

Kada je igrač u snuker situaciji i ne uspije pogoditi kuglu koja je "on", to je faul, ali sudija može procijeniti da je igrač uložio razuman napor da pogodi kuglu i može biti blaži u dodjeli kaznenih poena.

Slobodna kugla (Free Ball)

Kada igrač napravi faul koji rezultira snuker situacijom, protivnik može dobiti "slobodnu kuglu". To znači da može nominovati bilo koju kuglu kao zamjenu za kuglu koja je "on". Slobodna kugla vrijedi isto koliko i kugla koja je "on".

Pobjednik frejma

Frejm završava kada:

  1. Su sve kugle ubačene po pravilima
  2. Igrač koji zaostaje prizna poraz jer ne može sustići protivnika
  3. Samo crna kugla ostane na stolu - tada frejm završava prvim poenom ili faulom

Pobjednik frejma je igrač koji je sakupio više poena. Ako su poeni izjednačeni nakon što je posljednja kugla ubačena, crna kugla se vraća na svoju poziciju i igrači nastavljaju igru dok se ne odredi pobjednik.

Mečevi

Profesionalni mečevi u snukeru obično se igraju na određeni broj frejmova. Na Svjetskom prvenstvu, mečevi se igraju na:

  • Prvi krug: najbolji od 19 frejmova
  • Drugi krug i četvrtfinale: najbolji od 25 frejmova
  • Polufinale: najbolji od 33 frejma
  • Finale: najbolji od 35 frejmova

 

Vrste takmičenja u snukeru:

Ranking turniri - Ovo su najvažniji turniri u snukeru, gdje igrači osvajaju bodove za svjetsku rang listu. Svjetsko prvenstvo, UK Championship i mnogi drugi turniri spadaju u ovu kategoriju.

Invitational turniri - Na ove turnire se pozivaju samo određeni igrači, obično najbolji na svijetu ili oni koji ispunjavaju specifične kriterijume. Masters je najpoznatiji invitacioni turnir.

Non-ranking turniri - Ovi turniri ne donose bodove za svjetsku rang listu, ali često imaju značajne novčane nagrade.

Alternative format turniri - Turniri poput Shoot Out-a imaju alternativna pravila, kao što su vremensko ograničenje za udarce ili drugačiji sistem bodovanja.

Klađenje na snuker na Meridianbet.ba pruža vam priliku da uživate u ovom elegantnom sportu na potpuno novi način. Pratite rezultate uživo, informišite se o istoriji i pravilima igre, i iskoristite svoje znanje za uspješno klađenje na našoj platformi.

Vrh strane
Tiket
Status tiketa
Provera tiketa
Otvoreni tiketi
Rezultovani tiketi

Ulogujte se kako bi videli svoje tikete