Odbojka na pijesku klađenje
Odbojka na pijesku - sport koji stvoren za zabavu a neočekivano je osvojio svet
Kada bismo pokušali jednom pokušavali opisati sport općenito, većina nas bi se složila da je možda najprikladnija riječ zapravo - nepredvidivost. Upravo zbog toga bilo koja sportska aktivnost bilo da li učestvujemo ili smo dio publike opstajala od samih početaka civilizacije pa sve do danas. Nepredvidivost je upravo i riječ kojom bismo opisali izuzetan uspjeh i popularnost odbojke na pijesku. Kako potiče od klasične odbojke koja se igrala u dvorani, niko nije mogao naslutiti da će ova vrsta zabave postati ozbiljan sport. Odbojka na pesku ne samo da se potpuno odvojila od klasične odbojke, već gotovo da parira njenoj popularnosti,u nekim zemljama je čak i popularnija. Ukoliko ste posjetili pješčanu plažu, skoro sigurno ste imali priliku da se okušate u ovom sportu i osjetite ljepotu kojom je osvojila srca obožavatelja širom svijeta. Prema najnovijim istraživanjima, odbojka je drugi najgledaniji sport na planeti, odmah nakon košarke. Broj u kojem odbojka na pesku ima jednu od najvećih navijačkih baza na planeti, broji neverovatnih 800 miliona, takođe govori u prilog tome. Gotovo da nema zemlje na svijetu u kojoj se ovaj sport ne praktikuje profesionalno, preko 200 zemalja trenutno je upisano na Međunarodnu listu ovog sporta a možemo očekivati da će ovaj broj samo još više rasti vremenom.
Sport koji je podizao moral i držao ljude zajedno u teškim vremenima
Kada je krajem 19. vijeka u dvorani nastala klasična odbojka, nitko nije ni pomišljao na mogućnost igranja ovog sporta na otvorenim terenima, a još više na pijesku na sred plaže. Međutim, čudne okolnosti vode do najljepših stvari u ovom slučaju, do nastanka odbojke na pijesku. Prema nekim zapisima, ovaj sport je nastao na plažama na Havajima, potpuno slučajno. Za nastanak ovog sporta zaslužni su ni više ni manje nego li članovi kanu kluba koji su postavili mrežu na plaži kako bi utrošili slobodno vrijeme. Prema nekim fotografijama to se desilo 1915. godine. Međutim, službeno mjesto i vrijeme rođenja odbojke na pesku uzima se 1920. godina i plaže Santa Monice u Kaliforniji. Naime, prvi put su ovdje napravljeni tereni na pijesku isključivo kako bi na njima igrala odbojka. Nakon prvog terena, mnogo više njih počelo je nicati duž obala Kalifornije, Sjedinjenih Država i kasnije cijelog svijeta. Odbojka na pesku svoju je najveću popularnost stekla tijekom Velike depresije, krize koja je pogodila Amerikance tokom 1930-ih. Kao sport koji je bio najjeftiniji i najdostupniji, počeo se praktikovati u gotovo svim društvenim slojevima širom Amerike. Prema mnogim zapisima to je jedna od najzaslužnijih aktivnosti koja je uspjela da sačuva zemlju i trezvenost naroda u tom periodu. Popularnost je samo rasla i sport se širio sve brže i brže. Zabava za sve amatere, ali i pravi sportski izazov za sve koji se profesionalno bave ovim sportom.
Dinamika, brzina i fizička sprema tri su ključna sastojka dobre utakmice odbojke na pesku
Početkom 20. stoljeća, kada je nastao ovaj sport, utakmice i pravila igre bili su sasvim drugačiji nego danas. Prve utakmice su igrane između timova koji se sastoje od po 6 igrača, po uzoru na dvoransku odbojku. Međutim, to je puno utjecalo na brzinu igre, bilo je mnogo sporije i samim tim manje zanimljivo. Ubrzo su shvatili da se može igrati s manje igrača, pa su prešli sa 6 igrača po ekipi do 4, a zatim do 2, kao što je to danas slučaj. Sva pravila prema kojima se danas igra odbojka na pijesku osmišljena su sredinom prošlog stoljeća pod okriljem Međunarodne odbojkaške federacije (FIVB). Kako bi održao dinamičnost igre, teren je manji nego kod zatvorene odbojke i iznosi 8x8m. Takođe, još jedna stvar koja utiče na brzinu je pravilo da se nije dozvoljeno igrati prstima iznad glave prilikom prijema usluge ili napada. Zanimljiv je način na koji se obavlja signalizacija i komunikacija između članova tima. Naime, prilikom primanja lopte igrač koji je bliži mreži rukama ili prstima signalizira kako planira igrati poen. Timovi mogu biti samo ženski ili muški, ali verzija sa mešovitim timom je takođe prilično popularna.
Najveći turniri, najbolje rangirane zemlje i prestižne nagrade
Ubrzo nakon odigranih prvih nekoliko utakmica odbojke na pesku realizirani su prvi turniri u ovom sportu. Zanimljivo je da samo 10 godina nakon službenog postanka ovog sporta broj turnira samo u Americi bio oko 20, mnogi sportovi koji postoje više od jednog stoljeća ne mogu dostići taj broj. Danas gotovo svi članovi FIVB-a imaju svoje državne lige, tako da je broj turnira širom svijeta preko 200. Kada govorimo o velikim i prestižnim turnirima širom svijeta, Svjetski kup, poznatiji kao Baden World Tour, prvi put je odigran 1997. godine. Odbojka na pesku je takođe službeni olimpijski sport, debitovala je 1996. godine i od tada je redovno na programu Olimpijskih igara. Definitivno najuspešnija zemlja u ovom sportu je Brazil, dominacija ove zemlje traje od njegovog početka sporta i neprekidno traje do danas. Slijede ga SAD koje mnogo ulažu u razvoj sporta i timova. Zanimljivo je da se naš susjed nalazi na trećoj poziciji velike svjetske liste najboljih reprezentacija u odbojci na pijesku. Zemlja koja nema more ili pješčane plaže, ali zato ima najupornije igrače koji su zadivili i ostavili svijet u čudu, a to je Srbija. Trenutna razlika između vodećih timova je samo nekoliko bodova, tako da je svaka utakmica spektakl sama po sebi i može preokrenuti redoslijed.