Vaterpolo Klađenje

Sortiraj po
Vreme
Liga
Vreme:
1H
3h
Danas
3 dana
Sve
Mečevi Antepost
Vaterpolo
Konačan ishod
1
X
2
Konačan ishod
1
X
2
Ukupno
Manje
O/U
Više
Ukupno
Manje
O/U
Više
Italija - Seria A1
13:00
01.05
de Akker Bologna
CC Ortigia Siracusa
+26
2.58
6.60
1.87
1.76
20.5
1.94
+26
15:00
01.05
AN Brescia
Pallanuoto Trieste
+24
1.45
7.40
4.00
1.76
20.5
1.94
+24
16:00
01.05
RN Florentia
Olympic Roma
+17
1.76
6.60
2.82
1.85
21.5
1.85
+17

Vaterpolo klađenje: Uzbudljiva igra na vodi i na kladionici

 

Vaterpolo, jedan od najstarijih timskih sportova na Olimpijskim igrama, predstavlja savršen spoj snage, izdržljivosti i taktike. Kao jedan od najpopularnijih vodenih sportova, vaterpolo privlači sve više pažnje ljubitelja sporta i klađenja širom svijeta. Meridianbet.ba vam donosi sve što trebate znati o ovom dinamičnom sportu - od istorije i pravila do najznačajnijih takmičenja i igrača koji su obilježili vaterpolo.

Bilo da ste dugogodišnji ljubitelj vaterpola ili tek otkrivate čari ovog sporta, na Meridianbet.ba možete pronaći širok spektar opcija za klađenje na vaterpolo utakmice. Od klađenja na konačan ishod, ukupan broj golova, do specijalizovanih opklada na individualne performanse igrača - naša ponuda zadovoljiće i najzahtjevnije poznavaoce ovog sporta.

Vaterpolo rezultati - pratite najuzbudljivije mečeve u realnom vremenu

 

Ljubitelji vaterpola i sportskog klađenja mogu pratiti sve najvažnije vaterpolo rezultate u realnom vremenu na stranici Rezultati. Ova sveobuhvatna platforma omogućava vam da budete u toku sa svim dešavanjima u svijetu vaterpola, bez obzira da li se radi o domaćim ligama, regionalnim takmičenjima ili međunarodnim turnirima.

Na stranici Rezultati možete pratiti širok spektar vaterpolskih takmičenja, uključujući prestižnu LEN Ligu Prvaka, Svjetsko prvenstvo, Evropsko prvenstvo, Regionalnu ligu, Euro Cup i Svjetski kup. Usluga praćenja rezultata se automatski ažurira u stvarnom vremenu, što znači da ćete uvijek imati najsvježije informacije o trenutnom stanju na utakmicama.

Osim vaterpola, stranica Rezultati nudi praćenje rezultata za više od 5000 različitih sportskih takmičenja širom svijeta. Možete pratiti rezultate iz brojnih drugih sportova kao što su nogomet, košarka, tenis, rukomet, hokej, odbojka, futsal, golf, kriket, MMA, moto sportovi, rugby, snooker, stoni tenis i mnogi drugi.

Za svako takmičenje dostupni su detaljni pregledi, rezultati, rasporedi i tabele, kao i opsežna arhiva prethodnih rezultata. Također možete pratiti rezultate omiljenih timova za koje su dostupni posebni pregledi sa svim nadolazećim utakmicama i prethodnim rezultatima.

Ova sveobuhvatna usluga praćenja rezultata idealna je za sve ljubitelje sporta koji žele biti u toku sa svim dešavanjima, kao i za one koji se bave sportskim klađenjem i trebaju pravovremene i tačne informacije za donošenje odluka.

 

Istorija vaterpola: Od britanskih rijeka do olimpijskih bazena

 

Vaterpolo je nastao u Velikoj Britaniji krajem 19. vijeka, prvobitno kao dinamična igra koja je trebala obogatiti monotona plivačka takmičenja. Prva zvanična utakmica odigrana je 1877. godine u Glazgovu na rijeci Di (Dee), a godinu dana kasnije štampana su i prva vaterpolska pravila.

U početku su neki ovu igru nazivali "fudbal u vodi" zbog sličnosti s popularnim sportom, što je privlačilo veliki broj gledalaca. Londonski plivački savez (LSA) već je 1870. godine sastavio komisiju za ustanovljavanje osnovnih pravila igre, dok je Veslački klub iz Burnmauta (Bournemouth) definisao prva pravila vezana za veličinu igrališta i sastav ekipe.

Tokom godina, pravila su se mijenjala i prilagođavala. U nekim fazama razvoja ovog sporta, čak je važilo pravilo da svaka ekipa tokom igre ima 12 aktivnih igrača, a utakmice su trajale po 20 minuta. Prva zvanična pravila nastala su 1876. godine, a krajem 19. vijeka vaterpolo se počeo širiti Evropom i sjevernoameričkim kontinentom.

 

Razvoj vaterpola kroz vrijeme

 

Godina

Događaj

1869.

Nastanak preteče današnjeg vaterpola u Velikoj Britaniji

1876.

Nastanak prvih zvaničnih pravila

1877.

Prva službena utakmica u Glazgovu na rijeci Di

1878.

Štampana prva vaterpolska pravila

1900.

Vaterpolo se pojavljuje na Olimpijskim igrama u Parizu

1908.

Prva vaterpolska utakmica u Hrvatskoj (Split, uvala Bačvice)

1922.

Prvi međunarodni susret u splitskoj luci (Baluni protiv posade britanskog ratnog broda "Brionny")

1926.

Prvo Evropsko prvenstvo u Budimpešti (pobjednici Mađari)

1973.

Prvo Svjetsko prvenstvo u Beogradu (pobjednici Mađari)

2000.

Ženski vaterpolo uvršten u program Olimpijskih igara

 

Značajna takmičenja u vaterpolu

 

Vaterpolo je sport s bogatom tradicijom međunarodnih takmičenja. Evo najznačajnijih:

  1. Olimpijske igre - Vaterpolo je, uz fudbal, najstariji timski sport na programu Olimpijskih igara, prisutan od 1900. godine u Parizu. Ženski vaterpolo uvršten je u program 2000. godine.
  2. Svjetsko prvenstvo - Organizuje ga FINA (Međunarodna plivačka federacija). Prvo Svjetsko prvenstvo održano je 1973. godine u Beogradu, a pobjednici su bili Mađari.
  3. Evropsko prvenstvo - Pod okriljem LEN-a (Evropska plivačka liga). Prvo Evropsko prvenstvo održano je 1926. godine u Budimpešti, gdje su domaćini, Mađari, odnijeli pobjedu.
  4. Svjetska liga - Novije međunarodno takmičenje koje organizuje FINA.
  5. Liga prvaka - Najjače klupsko takmičenje u Evropi pod okriljem LEN-a.
  6. Jadranska liga - Regionalno takmičenje koje okuplja najbolje klubove iz zemalja bivše Jugoslavije i Italije.

 

Najznačajniji igrači u istoriji vaterpola

Kroz istoriju vaterpola, brojni igrači su ostavili neizbrisiv trag svojim talentom, vještinama i postignućima. Evo nekih od najvećih:

  1. Manuel Estiarte - Rođen 1961. godine u Manresi, Španija, često se smatra najboljim vaterpolistom svih vremena. Učestvovao je na šest Olimpijskih igara, osvojivši zlatnu medalju 1996. godine u Atlanti. Zbog svoje vještine, brzine i inteligencije u igri dobio je nadimak "vaterpolski Michael Jordan".
  2. Tibor Benedek - Rođen 1972. godine u Budimpešti, Mađarska, bio je jedan od najdominantnijih igrača svoje generacije. S mađarskom reprezentacijom osvojio je tri zlatne olimpijske medalje (2000, 2004, 2008).
  3. Aleksandar Šapić - Rođen 1978. godine u Beogradu, jedan je od najboljih strijelaca u istoriji vaterpola. Igrao je za jugoslovensku, srpsku i crnogorsku reprezentaciju, osvajajući brojne medalje na svjetskim i evropskim prvenstvima.
  4. Ratko Rudić - Rođen 1948. godine u Beogradu, nije bio samo izvanredan igrač, već i legendarni trener. Vodio je tri različite reprezentacije (Jugoslavija, Italija, Hrvatska) do olimpijskih zlatnih medalja.
  5. Dezső Gyarmati - Rođen 1927. godine u Miskolcu, Mađarska, s mađarskom reprezentacijom osvojio je tri zlatne olimpijske medalje (1952., 1956., 1964.), jednu srebrnu i jednu brončanu.
  6. Filip Filipović - Rođen 1987. godine u Beogradu, jedan je od najboljih vaterpolista u istoriji. Bio je ključni igrač srpske reprezentacije koja je dominirala svjetskim vaterpolom u posljednjem desetljeću.
  7. Tamas Kasas - Rođen 1976. godine u Budimpešti, s mađarskom reprezentacijom osvojio je tri zlatne olimpijske medalje (2000, 2004, 2008).

 

Osnovna pravila vaterpola

Vaterpolo je ekipni vodeni sport u kojem učestvuju dvije ekipe s po sedam članova (jedan od njih je golman). Cilj igre je postići što više pogodaka u protivnički gol.

Osnovne karakteristike igre:

  • Trajanje utakmice: Utakmica traje 32 minute, podijeljena je na četiri četvrtine od po 8 minuta čiste igre (bez prekida). Vrijeme počinje teći u trenutku kada igrač dotakne loptu na početku susreta i svake preostale četvrtine.
  • Pauze: Između prve i druge, te treće i četvrte četvrtine, odmor traje 2 minute. Između druge i treće četvrtine (poluvrijeme) odmor traje 5 minuta.
  • Igrači: Svaka ekipa ima sedam igrača u bazenu u jednom trenutku – šest igrača u polju i jednog golmana. Ekipe mogu imati do šest rezervnih igrača.
  • Početak igre: Na početku svake četvrtine po jedan igrač iz svake ekipe pliva od gola prema sredini igrališta na kojem je lopta; onaj igrač koji prvi dopliva do lopte osvaja je i njegova ekipa prva kreće u napad.
  • Igralište: Vaterpolo se igra u pravougaonom bazenu najčešćih dimenzija 33x25m (iako dimenzije mogu varirati: 20-35x10-25), minimalne dubine 1.8m.
  • Golovi: Golovi su dimenzija 3x0.9m.
  • Lopta: Lopta je opsega 0.68-0.71m, i teži 400-450 grama.
  • Prekršaji: Postoje manji prekršaji (kao što su igranje lopte s dvije ruke) i teži prekršaji (kao što su udaranje ili pridržavanje protivnika). Teži prekršaji mogu rezultirati isključenjem igrača na 20 sekundi.
  • Isključenja: Ako igrač napravi tri osobna prekršaja, mora napustiti igru, ali ga može zamijeniti drugi igrač nakon određenog vremenskog perioda.
  • Produžeci: Kada je rezultat utakmice neriješen nakon isteka vremena, a potreban je odlučujući rezultat, igraju se dva produžetka u trajanju od po 3 minute čiste igre s pauzom od 2 minute. Ako je rezultat i dalje neriješen, izvode se kaznena bacanja (peterci).

 

Vrste takmičenja i njihove karakteristike

 

Olimpijske igre

  • Učestalost: Svake četiri godine
  • Format: Turnirski sistem s grupnom fazom i nokaut fazom
  • Učesnici: 12 najboljih nacionalnih reprezentacija
  • Prestiž: Najcjenjenija medalja u vaterpolu

 

Svjetsko prvenstvo

  • Učestalost: Svake dvije godine
  • Format: Turnirski sistem s grupnom fazom i nokaut fazom
  • Učesnici: 16 nacionalnih reprezentacija
  • Karakteristike: Često se smatra drugim najvažnijim takmičenjem nakon Olimpijskih igara

 

Evropsko prvenstvo

  • Učestalost: Svake dvije godine
  • Format: Turnirski sistem s grupnom fazom i nokaut fazom
  • Učesnici: 16 evropskih nacionalnih reprezentacija
  • Karakteristike: Izuzetno jako takmičenje s obzirom da su evropske zemlje tradicionalno najjače u vaterpolu

 

Svjetska liga

  • Učestalost: Godišnje
  • Format: Preliminarne grupe i završni turnir
  • Učesnici: Najbolje svjetske reprezentacije po pozivnici
  • Karakteristike: Značajne novčane nagrade za pobjednike

 

Liga prvaka

  • Učestalost: Godišnje
  • Format: Grupna faza i završni turnir (Final Four)
  • Učesnici: Najbolji evropski klubovi
  • Karakteristike: Najjače klupsko takmičenje u vaterpolu

 

Nacionalne lige

  • Učestalost: Godišnje
  • Format: Ligaški sistem, ponekad s doigravanjem
  • Učesnici: Klubovi iz jedne države
  • Karakteristike: Različiti formati u različitim zemljama, najjače lige su u Mađarskoj, Italiji, Španiji, Hrvatskoj i Srbiji

 

Na Meridianbet.ba možete pratiti sve ove turnire i kladiti se na njih uz najbolje kvote i najširu ponudu. Naša platforma vam omogućava da pratite vaterpolo rezultate u realnom vremenu, što vam daje prednost pri klađenju uživo. Pridružite nam se i doživite uzbuđenje vaterpola na potpuno novi način!

Vrh strane
Tiket
Status tiketa
Provera tiketa
Otvoreni tiketi
Rezultovani tiketi

Ulogujte se kako bi videli svoje tikete